Anne Baba ve Çocuk Arasında

0 Paylaşımlar
Anne Baba ve Çocuk Arasında – Dr. Haim G. Ginott

Dr. Haim G. Ginott’a ait “Anne Baba ve Çocuk Arasında” isimli kitap ebeveyn ve çocuk iletişimine dair yazılan eserlerden en çok satanlar arasında yer alıyor. Gerçekten de en  çok satılanlar arasında yer almasını hak edecek bir içeriğe sahip.

Kitaptaki ana başlıklar; iletişimin şifreleri, kelimelerin gücü, kendini yok etme modelleri, sorumluluk, disiplin, olumlu anne babalık, kıskançlık, cinsiyet ve insani değerler, ebeveynliğimize rehberlik edecek derslerden oluşuyor. Yazarın temel amacı pratiğe uygun bir kitap yazmak olduğu için diyaloglar gerçekçi ve çok karşılaşılan durumlardan örnekler içeriyor. Genelde diyaloglar iki uçlu yani,  hem olumlu sonuçlananlar hem de karmaşaya neden olanlar bir arada sunulmuş. Bu yöntem de ebeveynlere ayna tutmakta oldukça başarılı.

Kitapta beni en çok etkileyen kısım; çocuklara yapılan övgülerin kimi zaman nasıl da tam tersi durumlara yol açabildiğini görmek oldu.  “Çocuğun ne kadar iyi bir kişi olduğunu söylemek, son derece anlamsız ve yersizdir. Övgü kelimeleri, çocuğun kişiliğinin çarpıtılmış bir imajı değil, başarılarının gerçekçi bir resmini yansıtmalıdır. Bu tür yorumlar, çocuğu tehdit eder ve onun kaygılanmasına yol açar. Çocuk, mükemmellikten uzak olduğunu ve bu sıfata asla ulaşamayacağını düşünebilir.

Bu nedenle, bir sahtekarlığın ortaya çıkmasını korkuyla beklemek yerine, hemen kötü bir davranış sergileyerek yükünü azaltmaya karar verebilir. Bu yüzden övgü çocuğun karakteri ya da kişiliğiyle değil, çabaları ve başarılarıyla ilgili olmalıdır.” Bu kesitte de görüldüğü gibi ebeveynler için doğru bilinen yanlışlardan da bahsedilmiş. Kitabın dili akıcı ve anlaşılır, güzel bir çeviri. Ayrıca kitap önemli bir isim olan psikiyatrist Kemal Sayar’ın ön sözüyle başlıyor.

Ebeveynlere ve çocukla çalışan uzmanlara yol gösterici bir kitap. Keyifli okumalar..

Psikolog Hilal YAYCI KOÇAK

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

OYUN VE GERÇEKLİK – D.W. WINNICOTT

ÇALIŞAN EBEVEYNLER VE ÇOCUK

BAĞLANMA TÜRLERİ NELERDİR?

Freud’a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu? – Catherine Mathelin

Çözüm Bende Saklı! – Olcay Güner

Hilal YAYCI KOÇAK

Psikolog // Ege Üniversitesi '2016 - Psikoloji // Pdr YL ⏳ -Togü // Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳- Aü // Tokat GOP Üniversite Hastanesi // psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yazarı //

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir