Annenin Duygusal Yokluğu – Jasmin Lee CORI

0 Paylaşımlar

Annenin Duygusal Yokluğu – Jasmin Lee CORI

Yoksun kaldığınız sevgiyi telafi etme ve kendinizi iyileştirme rehberi kitabın alt başlığı. Bu başlıktan da anlaşıldığı üzere kitap danışanlar için kendi kendine yardım kitapları arasında sayılabilir. Burada bahsedilen yoksun kalınan sevgi, annenin veremediği ilgi ve destek anlamında kullanılmış.  Yazar annenin fiziksel varlığından öte duygusal varlığının bebek üzerindeki hayat boyu etkisini derinlemesine inceliyor. Bu inceleme sırasında okuyucuya pek çok test sunuluyor. Bu sayede okuyucu annesinin üzerindeki etkisini daha iyi kavrıyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise ihmal edilmenin yaralarının nasıl telefi edileceğinden bahsediliyor. Bu süreç kişiden kişiye değişen, iç görüye dayalı engebeli bir yol.

Kitapta annelik kavramı,  iyi annenin özellikleri, bağlanma kuramı, ihmal ve istismar gibi konular inceleniyor. Dili sade ve anlaşılır. Anneyle ilişkili sorunlar yaşayan danışanlara, kendini keşfetmek isteyenlere, daha iyi anne olmak isteyenlere ve ruh sağlığı alanında çalışanlara yönelik güzel bir kitap. Keyifli okumalar.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

BAĞLANMANIN NÖROBİYOLOJİSİ

BAĞLANMA TÜRLERİ NELERDİR?

Işığın yolu – Nilüfer Devecigil

PSİKANALİZ YAZI SERİSİ-FREUD NEDEN ÇOCUKLUK ÇAĞINA İNİYOR?

Freud’a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu?

Hilal YAYCI KOÇAK

Psikolog // Ege Üniversitesi '2016 - Psikoloji // Pdr YL ⏳ -Togü // Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳- Aü // Tokat GOP Üniversite Hastanesi // psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yazarı //

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir