ÇALIŞAN EBEVEYNLER VE ÇOCUK

0 Paylaşımlar

ÇALIŞAN EBEVEYNLER VE ÇOCUK

Çalışan ebeveynlerin en çok yakındıkları konu çocuklarına yeterince zaman ayırıp ayıramadıklarıdır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken nokta ise zamanın niceliğinden çok niteliğidir. Yani bir ebeveyn işten geriye kalan zamanını çocukla verimli bir şekilde geçirdiği zaman işte geçen zamanını çok daha iyi telafi edebilir.  Burada ebeveynin görevi zamanı iyi yönetmektir.  Zaman yönetimi hem ebeveynin mesleğini icra edip kişisel doyum sağlamasını hem de geri kalan zamanda çocukla verimli zaman geçirip çocuğun doyum sağlamasına olanak tanır.

Ebeveyn işteki gerginliğini çocuğuna yansıtırsa, kaybolan zamanı telafi etmek için maddiyata başvurursa ( sürekli hediye almak, eve eli boş gelmemek gibi) , hem işi hem de ev işlerini yetiştirmeye çalışırken çocuğu unutursa sorun yaşamaya başlar.  Burada dikkat edilmesi gereken konu çocuğun sevgi, ilgi ihtiyacını doyurmak için fırsatlar yaratmaktır. Örneğin işten sonra yemek yapmak zorunda olan bir ebeveyn yemeği çocuğuyla beraber yaparsa keyifli bir zaman geçirmiş olur.  Fakat ebeveyn  yeterli zaman ayıramadığını düşünüp suçluluk duygusuyla çocuğun her istediğini yapar (aşırı şımartırsa) duygusal olarak yeterli ilgi göstermez ise çocuğun özlediği yüz yüze iletişim eksik kalabilir. Çocuğun beklediği  hediyeler değil ailesiyle vakit geçirmektir. Birlikte sinemaya gitmek,  beraber kitap okumak,  oyunlar oynamak, birlikte yemek yapmak vb. aktiviteler  birlikte geçirilen zamanın kalitesini arttırır her iki taraf da doyum sağlar.

Psikolog Hilal YAYCI KOÇAK

Kaynakça

Yavuzer, H. (2018). Çocuk Eğitimi El Kitabı. İstanbul: Remzi Kitabevi.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Anne Baba ve Çocuk Arasında

ÇOCUKLUĞUM KARANTİNADA!

EBEVEYNLİĞİM KARANTİNADA!

Çözüm Bende Saklı! – Olcay Güner

Hilal YAYCI KOÇAK

Psikolog // Ege Üniversitesi '2016 - Psikoloji // Pdr YL ⏳ -Togü // Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳- Aü // Tokat GOP Üniversite Hastanesi // psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yazarı //

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir