ÇOCUK RESİMLERİ ANALİZİ NEDİR ?

0 Paylaşımlar

ÇOCUK RESİMLERİ ANALİZİ NEDİR ?

Resim nedir?

Resim, çocuğun en temel iletişim yollarından biridir. Çocuğun çizdiği taslak onun, duygu ve düşünce dünyasını, çevresiyle ilişkisini, tecrübelerini, zeka ve gelişim düzeyini yansıtabilir. Bu tezden yola çıkılarak çocukların çizdikleri resimler yorumlanmaya başlanmıştır. Resimdeki renkler, şekillerin boyutu, figürlerin yakınlığı, çizgilerin belirginliği gibi bir çok unsur belirli durumlarla ilişkilendirilmiştir. Farklı kültürlerden ve yaşlardan binlerce çocuk resmi incelenmiş ve bazı ortak normlar belirlenmiştir. Bu normlara göre  sağlıklı aile ortamında  yaşayan çocukların resimleri genel olarak canlı ve temiz renklerden oluşmakta, güneş, ağaç, çiçek gibi unsurlar barındırmakta,  insan figürleri el ele ve yakın çizilmekte, yüzler ise mutlu görünmektedir. Sağlıksız aile ortamında yaşayan çocukların resimlerinde ise karmaşa ve koyu renkler hakim olurken figürler birbirinden uzak çizilmektedir. Resimlerde belirgin olan konular; aile çatışmaları, kardeş kıskançlığı, içe kapanıklık, saldırganlık ve hareketliliktir.

Resim analizi nedir?

Resim analizi; çocuğu tanıma, sorunları keşfetme ve çözüm yollarını belirlemede önemlidir. Ancak, resim çocukları anlamada tek ve kesin bir yol olarak düşünülmemelidir. Çocuğun genel tutum ve davranışları, bireysel farklılıkları, arkadaşlarıyla ve kardeşleriyle ilişkileri, okul ve aile ilişkileri, psikolojik durumu, yaşı, cinsiyeti, doğum sırası, uyum ve davranış sorunu varsa türü dikkate alınarak sınıf ve rehber öğretmeniyle, ailesi ve kendisiyle görüşmeler yapılarak değerlendirilmelidir. Resim bize yol gösterici olabilir ama kesin sonuçlar vermez. Tek bir resimden ya da tek bir figürden yola çıkmaktansa daha çok tekrarlayan çizimlerden ve davranışlardan çıkarım yapmak daha faydalı olacaktır.

Psikolog Hilal YAYCI KOÇAK

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK NEDİR?

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

DEPRESYON NEDİR VE TEDAVİSİ NASILDIR?

PSİKOLOĞA GİTMEK

Hilal YAYCI KOÇAK

Psikolog // Ege Üniversitesi '2016 - Psikoloji // Pdr YL ⏳ -Togü // Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳- Aü // Tokat GOP Üniversite Hastanesi // psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yazarı //

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir