DAHA ANLAMLI BİR HAYAT İÇİN HEDEFLERİN ÖTESİ

0 Paylaşımlar

DAHA ANLAMLI BİR HAYAT İÇİN HEDEFLERİN ÖTESİ

Hedef ve değer nedir?

Hedef; ulaşılmak istenen nokta, amaç anlamında kullanılır. Hedefimize bir kez ulaştığımızda artık onunla işimiz biter ve bir sonraki hedefimize geçeriz. Yani sürekli hedefimizde kalamayız. Örneğin hedefimiz sınavı geçmekse, sınav bittikten sonra artık bu hedef geçersiz olur. Kısacası hedefimiz ne kadar güzel olursa olsun verdiği mutluluk ve doyum çok uzun vadeli olmaz. Hedef ne kadar zor olursa olsun ulaşıldığı andan sonra etkisi geçmeye başlar. Kendimize yeni hedefler buluruz ve bu döngü böyle sürüp gider. İşte tam da bu yüzden yani daha anlamlı bir hayat için hedeflerden daha çoğuna ihtiyacımız var. Değerlerimiz.. Değerler hedefler gibi bir an ulaşılıp geçen şeyler değil hayat boyu devam eden, sürekli içinde bulunabildiğimiz sonsuz durumlardır. Örneğin sınavı geçmek hedeftir ve gerçekleştikten sonra listeden silebiliriz. Çalışkan ve verimli bir insan olmaksa değerdir. Bu değerimiz doğrultusunda yaşamak için sürekli bir şeyler yapmamız gerekir ve yapmadığımızda değerimize uygun hareket etmemiş oluruz. Değerlerimize odaklandığımızda çok daha doyurucu bir hayat yaşarız. Değerimize göre hareket etmek zahmetli bile olsa buna gönüllü oluruz. Bizim hayattaki değerimiz iyi bir baba olmaksa, çocuğumuza kitap okumak ya da parka gitmek zahmete değer olur. Değerimiz iyi bir çalışan olmaksa ofiste geçirdiğimiz zamanlar keyif noktasına dönüşür.

Değerlerimize odaklanmak bizde memnuniyet hissi uyandırır çünkü değerlerimize göre yaşamak bizi hemen şimdi tatmin eder. Örneğin, bir an önce emekli olmak istediğinizi düşünelim. Emekli olmak bir hedeftir yani bir kez emekli olduğunuzda artık emeklisinizdir ve listeden silinir. Ancak farz edelim ki emekli olmanıza daha 10 yıl var. Eğer bu hedefinize ulaşana kadar mutlu olamayacağınıza inanırsanız hayat çekilmez olmaya başlar ve işteki her gününüz işkenceye dönüşebilir.  Tam bu noktada kendinize şunu sorun; “ Bu hedef neye hizmet ediyor? Bu hedef benim için gerçekte anlamlı olan neyi yapabilmemi sağlayacak ?” Eğer cevabınız “Kendime zaman ayırmak.” ise  o zaman temel değerinizi keşfettiniz demektir, kendine zaman ayıran bir insan olmak. Ve kendinize zaman ayırmayı şu anda yüz farklı şekilde yapabilirsiniz. Örneğin yeni bir hobi edinebilir, boş vakitlerinizi daha dolu geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu hedefinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor,  kendinize zaman ayırmanın doyumunu yaşamak için yıllarca beklemenize gerek olmadığı anlamına geliyor. Böylece önünüzdeki on yılı sitemle geçirmek yerine değerlerinize uyumlu yaşamanın memnuniyetini keşfedebilirsiniz.

Kısacası hedef odaklı yaşamak, neye sahip olursanız olun size yetmeyecektir. Değer odaklı yaşadığınızda ise durum değişir çünkü değerleriniz hep elinizin altında olacaktır. Belli bir hedefe ulaşamadığınız için kendinizi hırpalıyorsanız yapmanız gereken şu: Önce bu hedefin altında yatan değerleri bulun ve sonra kendinize sorun, “Şu anda bu değerlere uygun olarak yapabileceğim küçük bir şey ne olabilir?” sonra da harekete geçin. Değerlerinize ne kadar sarılırsanız hayat sizin için o kadar tatmin edici olur. ( Mutluluk Tuzağı- Russ Harris)

Psikolog Hilal YAYCI KOÇAK

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Kozmik Kahkaha – Vamık D. Volkan

PSİKANALİZ YAZI SERİSİ-FREUD NEDEN ÇOCUKLUK ÇAĞINA İNİYOR?

PSİKANALİZ YAZI SERİSİ-2 BEBEĞİN ANNEDEN İMGESEL AYRILIŞI

Hilal YAYCI KOÇAK

Psikolog // Ege Üniversitesi '2016 - Psikoloji // Pdr YL ⏳ -Togü // Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳- Aü // Tokat GOP Üniversite Hastanesi // psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yazarı //

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir