DOLAYLI TRAVMA – İKİNCİL TRAVMATİK STRES NEDİR?

0 Paylaşımlar

DOLAYLI TRAVMA – İKİNCİL TRAVMATİK STRES NEDİR?

Genellikle “dolaylı travma” başkalarının acı çekmesine tepki olarak empatik sıkıntı ve depresyon hissetme olgusu üzerine araştırmalar var. Bu tür bir sıkıntı, sağlık çalışanlarında, ilk müdahale ekipleri veya yardım görevlileri gibi işlerinde başkalarının ıstırabıyla sık sık karşılaşan kişilerde ortaya çıkabilir.

Tanımı

Dolaylı travma, başkalarının travmatik deneyimlerine düzenli olarak maruz kalan bireylerde meydana gelebilecek duygusal ve psikolojik strestir. Terapistler, sosyal hizmet uzmanları, tıbbi personel veya ilk müdahale ekipleri gibi yardım mesleklerinde çalışanların, müşterilerinin veya hastalarının travmatik deneyimlerini duyan ve bunlara tanık olan kişilerin başına gelebilir.

Belirtileri

Dolaylı travma – ikincil travmatik stres belirtileri travma sonrası stres bozukluğuna benzer belirtiler gösterir. Buradan göz atabilirsiniz.

Tedavisi

Kişisel bakım, terapi ve destek grupları gibi müdahalelerin dolaylı travmayı yönetmede etkili olacağı düşünülmektedir.

Telif hakkı bildirimi için tıklayınız

Not: Psikolojiyazilari.com adlı sitemizdeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Bu nedenle tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir