Kusursuz Kadının Peşinde

0 Paylaşımlar

Kitap Adı: Kusursuz Kadının Peşinde

Yazar: Vamık D. Volkan, Christopher Fowler

Çevirmen: Banu Büyükkal

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları – Psikoloji / Psikiyatri Dizisi

İlk Baskı Yılı: 2013

Dil: Türkçe

Kitap hakkındaki inceleme ve görüşlerimiz:

Psikanalist Vamık Volkan’ın olgu öyküleriyle tekrar karşımıza çıkıyor. Diğer kitapları gibi psikanaliz temelli tek bir hikayeden oluşan kitap. Sübjektif olarak, yazarın okuduğum diğer kitaplarından farklı olarak meslektaşı ile söyleşi yaparak analizin nasıl geçtiği konusundaki geri bildirimleri paylaşıyor olması. Bu paylaşımlardan nereden hangi bilgilere varılacağı, analizanın tepkilerini analitik olarak nasıl yorumladığı konusunda birinci ağızdan bilgiler veriyor. Bu bilgilerin çok değerli olduğunu düşünüyorum.  Kitapta fazlaca terim kullanılması bu nedenle detaylı psikanalitik kuram bilgisi gerektiriyor. Kitabın dili ise ruh sağlığı alanı uzmanlarına hitap edecek şekilde. Keyifli okumalar.

Kusursuz Kadının Peşinde Kitap Açıklaması (Arka kapak)

Kusursuz Kadının Peşinde, dünyaca ünlü psikiyatr Vamık Volkan’ın analiz öykülerinden biri. Bu kez terapi koltuğunda, yaşamı boyunca “ideal” kadını aramış 57 yaşındaki başarılı işadamı Hamilton var. Vamık Volkan, kitapta Hamilton adıyla andığı analizanıyla, 5 yıldan uzun süren analiz öyküsünün tümünü detaylarıyla anlatıyor.

Kusursuz Kadının Peşinde, daha önce okurlarla buluşmuştu. Genişletilmiş bu basımı diğerlerinden ayıran, meslektaşı J. C. Fowler’ın Vamık Volkan’la yaptığı, öykü boyunca süren ve analize ışık tutan söyleşisi.

Bu kitap:

Psikanaliz sürecinin neleri ortaya çıkardığını ve insan yaşamını nasıl değiştirdiği ortaya koyan bir kaynak.

Bizlerin yaşamıyla da bağ kurarak hayatımızı gözden geçirmemizi sağlayan, çocuklarımıza “işkence odaları” yaratmamız için bir uyarı.

Sadece bireysel geçmişimizin değil, tarihsel olayların da öznel yaşamımızı etkilediğini gösteren bir örnek.

“Bir insan yıllarca, haftada dört kez bir psikiyatra neden gider”in yanıtı.

Psikiyatri öğrencileri ve meraklıları için, usta bir psikiyatrın analiz sürecinde nasıl davrandığını, nelere dikkat ettiğini, analizanıyla nasıl bir ilişki kurduğunu gösteren doğru bir kaynak.

“Umarım benim gibi, okur da Hamilton’un iyileşmek için büyük cesaretle verdiği savaşıma hayran kalacak ve duygulanacaktır.”

Vamık D. Volkan

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

MINNESOTA ÇOK YÖNLÜ KİŞİLİK ENVANTERİ (MMPI) NEDİR?

WECHSLER YETİŞKİNLER İÇİN ZEKA ÖLÇEĞİ (WAIS) NEDİR?

STERNBERG AŞK ÜÇGENİ KURAMI

DEPRESYONUN NEDENLERİ

ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ (AGTE) NEDİR?

WECHSLER ÇOCUKLAR İÇİN ZEKA ÖLÇEĞİ NEDİR?

Özgür KOÇAK

Psikolog💎 Pdr YL ⏳ Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳ Tokat GOP Üniversite Hastanesi psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir