Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları – Dr. Lindsay C. Gibson

0 Paylaşımlar

Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları – Dr. Lindsay C. Gibson

Anne babalarımızın seçme şansımız yok. Peki ebeveynlerimiz duygusal olarak erişilebilir değilse nasıl başa çıkabiliriz? Kitap tam olarak da bu sorunun üzerinden mesafeli, reddeden, bencil ebeveynlerin negatif etkilerinden kurtulmanın yollarını anlatıyor. Duygusal olarak olgunlaşmamış ebeveynlerin çocukları üzerinde nasıl etkileri olduğunu, bu etkilerle içselleştirici veya dışsallaştırıcı olarak mı başa çıktığını örnek vakalar üzerinden bizlere sunuyor. Ebeveynlerin çocukları üzerinde bıraktığı yaraların derin izler bırakabileceğinden ancak bu yaraların kapanmasının mümkün olduğundan bahsediyor kitap. Ebeveynler dışında kurduğumuz ilişkilerde karşıdaki kişinin duygusal olarak olgun olup olmadığını belirlememize yardımcı olacak yolları sunuyor. Sebebinin bilemediğiniz öfke, yalnızlık, terk edilme veya kızgınlık gibi duyguların olgunlaşmamış ebeveynlerin sebep olabileceğini belirtmekte.

Kitap akıcı bir dil ile yazılmış Türkçe diline çevirisi de güzel yapılmış. Ebeveyn olun ya da olmayın aile ilişkilerini anlamak isteyenlerin ayrıca olgunlaşmamış insanları tanımak onun da öncesinde kendini tanımak isteyenler için güzel bir kitap.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK NEDİR?

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

DEPRESYON NEDİR VE TEDAVİSİ NASILDIR?

PSİKOLOĞA GİTMEK

Özgür KOÇAK

Psikolog💎 Pdr YL ⏳ Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳ Tokat GOP Üniversite Hastanesi psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir