PSİKOLOJİK DİZİ/FİLM ÖNERİLERİ

0 Paylaşımlar

EN İYİ PSİKOLOJİK DİZİ VE FİLM ÖNERİLERİ

Siz de “izlenilmesi gereken en iyi psikolojik film” dediğiniz filmleri, listenin sonuna yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Stanford Hapishane Deneyi: Stanford Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan Philip Zimbardove ve ekibinin meşhur hapishane deneyini anlatmaktadır.

Toc Toc: Obsesif kompulsif bozukluğu olan bir grup hasta, terapist ile randevularını beklemeye başlarlar. Beklerken, tanışırlar ve grup terapisine benzer bir ortam oluşur. Sonrasında birbirlerine yardım ederler. Film komedi tarzında olsa da OKB hakkında bilgiler vermekte ve OKB hastalarının yaşadıkları zorlukları, stresi, ilişkilerini vb. çok güzel yansıtmaktadır.

Looking for Eric (Hayata Çalım At): Filmin baş karakteri Eric’in panik atakları, depresyonu, ailevi ilişkileri ile ilgili sorunları ve bu sorunların çözümü için neler yapıldığını koju alıyor. Bir futbol fanatiği olan Eric, Eric Cantona sanrısına kavuştuktan sonra Cantona artın onun hayat koçudur.

The Queen’s Gambit: İntihara meyilli bir annenin kızı olan Beth, annesinin ölmesi ile beraber yetimhanede kalmaya başlar. Yetimhane hademesinin oynadığı satrançtan etkilenir ve öğrenmeye başlar. Dünya şampiyonluğuna giden yolda tutulmamış yas, kendini gerçekleştirme, bağımlılık, nevrotik sevgi arayışı gibi konuları ele alan mini dizi, Beth’in psikolojisini bize çok iyi yansıtıyor.

Boyu Boyuma (Auf Augenhöhe): Yetimhanede kalmakta olan Michi isimli çocuğun yaşadığı akran baskısı, beklentileri ve babasının hayal ettiğinden farklı çıkması sonucu bunlarla nasıl baş ettiğini konu alan etkileyici bir film.

The Imitation Game: Enigma : Filmin asıl konusundan bağımsız, psikolojik değerlendirme yapılacak olursa; film baş karakteri Alan Turing’in çocukluktan itibaren yaşadığı sosyalleşme sorunlarını, bu duruma annesinin verdiği tepkileri, OKB’ye varan takıntılarını ayrıca homoseksüel olmasından dolayı yaşadığı durumları konu alıyor. “Şiddet neden vardır? Çünkü insanoğlu bundan zevk alır. Ancak tatmin yok olunca eylemin içi boşalır.”

Son Çıkış: Tahsin, çalışma saatleri 9-6 olan bir ofiste çalışmaktadır. Hayatından bezmiş ve sabrının sonuna gelmiş olan Tahsin, her şeyi geride bırakıp Akdeniz sahillerine yerleşmeye karar verir. Her şeyini toplayıp umut dolu bir yolculuğa çıkar. Fakat hiçbir şey olanladığı gibi gitmez ve bu macera saçma ve komik bir kabusa döner. İstanbul’dan ayrılmak için her yolu deneyen Tahsin bir türlü amacına ulaşamaz.

Yeraltı: 2012 yapımı Zeki Demirkubuz filmidir. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar adlı hikâyesinden esinlenerek çekilen film.

Patch Adams: İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter “Patch” Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı “hayata renk katarak” mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. 

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü): Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors, yapımcısı ve sevimli kameramanı ile birlikte Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasına geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. O gün, belki de Phil’in hayatının en kötü günüdür, ama bundan beteri de vardır: Phil’in karabasanı, her gün tekrarlanır. Artık her gün, onun için Groundhog Day yeniden yaşanmaktadır. Phil, o gün olacak her şeyi bildiği için bunun avantajlarını kullanmayı zamanla öğrenir. Ama, hayatının kadının kalbini kazanması için daha yapması gereken çok şey vardır.

The Platform: Bir hapishanede üzeri yiyecekle kaplı bir platform kat kat aşağı iner. Üst katlardaki mahkûmlar doyasıya yerken alttakiler aç ve çaresiz kalır.

Split (Parçalanmış): Kişilik bölünmesini konu alan psikolojik gerilim filmi Split, sorunlu bir çocukluk dönemi geçirmiş olan ve bunun bir sonucu olarak bünyesinde 24 farklı karakter barındıran Kevin adındaki genç adamın hayatına odaklanıyor.

Moonlight (Ayışığı): bir gencin toplumda kendine bir yer edinmek ve kimliğini bulmak için harcadığı çabayı ortaya koyuyor.

Fight Club (Dövüş Kulübü): şizofreni

Guguk Kuşu- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)

Campeones (Şampiyonlar): engelli bireylerin oluşturduğu bir basketbol takımının ve koçunun hikayesi

Detachment (Kopma): “Ve hayatımda aynı anda hiç böylesine kendimden kopmuş ve bir o kadar da kendimde hissetmemiştim.” Albert Camus

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları): Şizofreni

Wilbur Wants To Kill Himself (Wilber Ölmek İstiyor): İntihar ve depresyon

Le Scaphandre et Le Papillon (Kelebek ve Dalgıç): Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.

Hector and the Search for Happiness: Psikiyatr Hector, mesleğinin de vermiş olduğu bir merakla mutluluğun sırrını dünyayı gezerek bulmayı amaçlar.

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir): Disleksi

A Moment to Remember (Hatırlanacak Bir Anı): Erken alzheimer yakalanan genç bir kadının hikayesi.

12 Angry Man (12 Kızgın Adam): Sosyal psikoloji, ikna üzerine bir film. Azınlıkların çoğunluğun fikrini değiştirmesi üzerine güzel bir film.

The Machinist (Makinist): Uykusuzluk

Shutter Island (Zindan Adası)

Mindhunter: katillerin psikolojisi ile ilgili bir dizi

Buta: yetim bir çocuğun hikayesi

Deli ve Dahi (The Professor and the Madman): delilik ve dâhilik arasındaki ince çizgide giden adamın öyküsü

Yağmur Adam – Rain Man: Otizm Spektrum Bozukluğu

Benim Adım Sam – I Am Sam: Zeka geriliği olan bir baba ve kızı

Sol Ayağım – My Left Food  (Fiziksel engeli olan bir adam)

 Aklım Karıştı  – Girl Interrupted (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)

İçimdeki Deniz – Mar adentro (Ötenazi isteyen bir adam)

 kimlik – Unknown: Çoklu Kişilik Bozukluğu

İhtiyar Delikanlı (Old Boy): 15 yıl boyunca tek başına bir odada esir tutulan bir adam ve yaşadıklarının hikayesi.

In Treatment – Her bölüm bir psikoterapi seansı olan bir dizi. Dizide hikayesi paylaşılan hastaların yaşadıkları ilgi çekici, seanslar ilerledikçe derinleşme ve yoğunlaşma artıyor.  Dizinin terapisti Paul haftanın 4 günü kendi hastalarını görüyor ve biz de her bir gün için ayrı bir karakteri izliyoruz. Cuma günleri ise hocası ve arkadaşı da olan kendi psikoterapisti ile seansını izliyoruz.

Siz de “izlenilmesi gereken en iyi psikolojik film” dediğiniz filmleri, listenin sonuna yorum olarak ekleyebilirsiniz.

3 thoughts on “PSİKOLOJİK DİZİ/FİLM ÖNERİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir