TOKSİK ANNE-BABALAR KİMLERDİR?

0 Paylaşımlar

TOKSİK ANNE-BABALAR KİMLERDİR?

Susan FORWARD ve Craig BARK isimli yazarların “Zor Bir Ailede Büyümek” adlı kitabında toksik anne babalardan bahsedilmiştir. “Toksik anne babalar kimlerdir?” sorusuna geçmeden önce toksik demekle ne kastedilmektedir ondan bahsedelim.

“Tıpkı kimyasal bir toksin gibi, verdikleri duygusal hasar çocuklarının benliklerine tümüyle yayılmış ve çocuk büyüdükçe yarası da acısı da büyümüş” diyor kitapta.

Bütün ebeveynler zaman zaman çocuklarına bakım vermekte yetersiz kalabilir. Hiçbir ebeveyn çocukların bakımında mükemmel yeterliliği sağlamaz. Ebeveynlerin çocuklara ara sıra bağırmaları, zaman zaman aşırı kontrolcü olmaları, nadir de olsa çocuklara bir iki fiske attıkları olmuş olabilir. Bu tip hatalar onları zalim ve uygunsuz birer anne baba yapmaz. Anne babalar da birer insandır ve onların da herkes gibi kendilerine özgü problemleri vardır. Ve çoğu çocuk da ara sıra öfkesini kontrol edemeyen ama sevgi ve anlayışını da esirgemeyen anne babaları nasıl idare edeceklerini bilirler. Elbette ki burada anlatılan olayların ve durumların yoğunluğu önemlidir. Şiddet veya cinsel taciz bir sefer bile olmuş olması yaşanılan durumun yoğunluğu açısından çocukta travma yaratmaya yetecektir.

Diğer yandan da olumsuz ve ters davranışları çocuklarının hayatlarında sürekli ve baskıcı bir hal alan anne babalar vardır ki en çok zarar verenler işte onlardır. Çocuğunu yetişkin çağına geldiğinde bile etkisi devam eden travma ve tacizlerle lekeleyen anne babaları toksik anne babalar olarak ifade etmekteyiz.

Toksik anne babalar kimlerdir?

Yetersiz Anne-Babalar: Sürekli kendi problemlerine odaklanıp çocuklarını, kendilerine bakan “küçük anne- babalara” dönüştürenler.

Kontrolcüler: Çocuklarının hayatlarına, manipülasyon yoluyla suçluluk duygusu yaratarak ve yardım amaçlı da olsa çok fazla karışarak yön verenler.

Alkolikler: Gerçeklerden kaçan, düzensiz ruh durumlarıyla boğuşup ezilen, bağımlılıkları yüzünden anne-babalık görevlerini yerine getiremeyenler.

Sözel Tacizciler: Çocuklarını sözleriyle döven; alaylı, iğneleyici ve küçümser yorumlar yapan, onları devamlı aşağılayarak demoralize eden ve özgüvenlerini çalanlar.

Fiziksel Tacizciler: İçlerindeki derin öfkeyi kontrol edemeyerek kendi davranışlarından çocuklarını sorumlu tutanlar, onları suçlayanlar.

Cinsel Tacizciler: Ahlaksızca cinsel tacizde bulunarak ya da gizlice baştan çıkartarak çocuklarının masumiyetini çalan ve bu şekilde onlara en kötü ihaneti yapanlar.

ÇOCUKLUĞUNUZDA BAŞINIZDAN GEÇENLERDEN SİZ SORUMLU DEĞİLSİNİZ, AMA GELECEĞİNİZ İÇİN ŞIMDİ BIR ŞEYLER YAPABİLİRSİNİZ!

Susan FORWARD ve Craig BARK isimli yazarların “Zor Bir Ailede Büyümek” adlı kitabı referans alınarak derlenmiştir. Daha fazla bilgi için kitabı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK NEDİR?

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

DEPRESYON NEDİR VE TEDAVİSİ NASILDIR?

PSİKOLOĞA GİTMEK

Özgür KOÇAK

Psikolog💎 Pdr YL ⏳ Evlilik ve Aile Danışmanlığı YL ⏳ Tokat GOP Üniversite Hastanesi psikolojiyazilari.com adlı sitenin kurucusu ve yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir